ياري خدا ، چگونه؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

آرشیو مطالب

جستجوگر

امکانات وب

برچسب ها

 

خداوند مي فرمايد: مرا ياري كنيد تا شما را ياري كنم. چگونه مي شود به خدا ياري رساند و خداوند چگونه به ما ياري مي رساند؟
خداوند متعال، در همه صفات کمالي و جمالي، نامحدود و بي نهايت است. او قدير مطلق و عليم مطلق و بصير و سميع و ... مطلق است. با توجه به اين مطلب که در جاي خود کاملا روشن و واضح است و ادله و براهين متعددي بر آن اقامه شده است، معناي ياري کردن خداوند و نصرت پروردگار، داراي معناي مناسب و خاص خود است زيرا او که قدرت مطلق و بي نياز علي الاطلاق است و هيچ نياز و نقصان و حاجتي ندارد تا از کسي ياري و کمک بطلبد. پس معناي ياري کردن خداوند، ياري کردن آيين و پيامبر و شريعت و تعليمات او است و به همين خاطر در برخي ديگر از آيات قرآن، ياري کردن خدا و رسولش در کنار يکديگر قرار داده شده است.
در آيه 8 از سوره حشر مي خوانيم: « وَ يَنْصُرُونَ اللّهَ وَ رَسُولَهُ أُولئِكَ هُمُ الصّادِقُونَ»؛ با اينکه قدرت خداوند بي پايان است و قدرت مخلوقات در برابر او بسيار ناچيز ولي باز تعبير به ياري کردن خداوند مي کند تا اهميت مسأله جهاد و دفاع از آيين حق را روشن سازد و تعبيري از اين با عظمت تر براي اين موضوع پيدا نمي شود در واقع اين کمک و ياري کردن، ياري کردن خود و کمک به خود است نه به خداوند، زيرا ياري کردن دين خدا و پيامبر او و شريعت او و بر پاداشتن دين الهي و حفظ شکوه و عظمت دين، ضامن سعادت و نجات و بهره ورزي انسان است، چون دين الهي براي تأمين سعادت دنيا و آخرت انسان است و براي خداوند هيچ نفع و سودي دربر ندارد، پس نتيجه ياري کردن خدا که همان ياري کردن دين و آيين الهي است، ياري کردن خود و کمک به تأمين سعادت و کمال خود است.
اما ببينيم وعده‏اى را كه خداوند در برابر دفاع از آئينش به مجاهدان
داده چيست؟ نخست: مى‏گويد: شما را يارى مى‏كند اما از كدام طريق؟
از طريق بسيار، در قلب شما نور ايمان و در روح شما تقوا، در اراده شما قدرت، در فكر شما آرامش مى‏افكند.
از سوى ديگر فرشتگان را به يارى شما مى‏فرستد، حوادث را به نفع شما تغيير مسير مى‏دهد، قلوب مردم را به شما متمايل مى‏كند، سخنانتان را نافذ، فعاليتهايتان را پر ثمر مى‏سازد، آرى يارى خدا جسم و جان و درون و برون را احاطه مى‏كند.
اما در ميان تمام اشكال يارى كردن روى مساله ثبات قدم تاكيد مى‏كند، چرا كه ايستادگى در برابر دشمن مهمترين رمز پيروزى است، و برندگان جنگها آنها هستند كه ثبات و استقامت بيشترى نشان مى‏دهند.
و لذا در داستان پيكار طالوت، فرمانده بزرگ بنى اسرائيل، با جالوت آن زمامدار ستمگر و خونخوار و قوى پنجه، مى‏خوانيم: مؤمنان اندكى كه با او بودند به هنگامى كه در برابر انبوه دشمن قرار گرفتند چنين گفتند:
رَبَّنا أَفْرِغْ عَلَيْنا صَبْراً وَ ثَبِّتْ أَقْدامَنا وَ انْصُرْنا عَلَى الْقَوْمِ الْكافِرِينَ:
پروردگارا! صبر و استقامت را بر ما بريز و گامهاى ما را استوار دار و در برابر قوم كافر يارى فرما.
و در آيه بعد از آن مى‏خوانيم: فَهَزَمُوهُمْ بِإِذْنِ اللَّهِ، ياران طالوت لشكر نيرومند جالوت را به فرمان خدا شكست دادند.
آرى نتيجه ثبات قدم پيروزى بر دشمن است‏ .
تفسير نمونه، ج‏21، ص: 426

  • مطالب مرتبط
  • خدا
  • خداحافظ
  • توروخدابمون باهام
  • خدا
  • خداحافظ
  • نویسنده : عنکبوت بازدید : 131 تاريخ : جمعه 30 آبان 1393 ساعت: 11:08